Marka, Patent, Tasarım ve Faydalı Model Tescil Hizmetleri

Swastika (Gamalı Haç) Ve Nigga (Zenci) İfadesi Tescilleniyor mu ?

15 Ağu

Swastika (Gamalı Haç) Ve Nigga (Zenci) İfadesi Tescilleniyor mu ?

Bir zamanlar A.B.D. Patent ve Marka Ofisinde çalışan ve şu an Snowflake Enterprises LLC şirketinin sahibi olan Steve Maynard geçen ay Amerika’da iki marka başvurusu yaptı. Nazi işareti olan gamalı haç işaretinin tescilini almak isteyen Maynard, bu sembolün ciddiye alınması gerektiğini ve herkesin alamayacağı bir fiyata satılması gerektiğine inanıyor. Amacı ise Nazi sembolünü kullanarak ırkçılık yapılmasını önlemek. İkinci marka başvurusu ise “nigga”(zenci) ifadesi için. Bu ifadenin yer aldığı ürünler satmak isteyen Maynard bu şekilde “nigga” ifadesinin insanlarda yarattığı kötü algıyı yok edebileceğine inanıyor.

Amerika Patent ve Marka Ofisinin markalar ve içerdikleri mal ve hizmetler birbiriyle ilişkili olması durumunda markalar için tescil kararı verdiği, gamalı haç işareti ile Maynard’ın şirketi arasında herhangi bir ilişki kurulamadığı ve aynı zamanda Nazi işareti olan gamalı haç ve “nigga” ifadesinin çok yaygın bir şekilde bilinmesi göz önünde bulundurulduğunda, Maynard’ın iki başvurusu da reddedilecek gibi görünüyor. Yine de, bakalım önümüzdeki günlerde karar ne olacak.

 

Kaynak: Snow, Erica. ”Meet The Man Who Wants To Trademark The Swastika — So Bigots Can’t Use It.” Forward. Web. 25 Temmuz 2017.