Uber, AL Sistemi İçin Patent Başvurusunda Bulundu
Konu Başlıkları

Uber, AL Sistemi İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Uber, sarhoş yolcuların olağan dışı durumlarını tespit etmeye yarayan teknolojik cihaz için patent başvurusunda bulundu. Söz konusu patent, patente konu olan teknolojik cihazın yolcuların olağan dışı davranışlarını tespit etmekte kullandığı sistemin ana hatlarını içermektedir.

Söz konusu olağan dışı davranışların neler olabileceği konusunda herhangi bir bilgi geçmezken, raporda kullanılan dil söz konusu olağan dışılığın sarhoşluk ve yorgunluğa karşılık gelebileceği konusunda ipucu vermektedir. Sistem, yolcuların yürüdükleri mesafe ve buna paralel olarak o mesafede uygulamayı hangi hızda kullandıkları, telefonu tutuş açıları, tuşları kullanma hızları ve paralelinde yaptıkları hata oranları gibi kriterleri tespit ederek söz konusu olağan dışılığı tespit etmeyi mümkün kılmaktadır.

Patent başvurusu, “olağan dışı” bir yolcunun tespit edilmesi halinde birkaç seçeneğin ortaya çıkabileceğini açıklıyor. Örneğin, bir kullanıcı belirli bir sürücü ile eşleşebilir, sürücü yolcunun olası durumu hakkında bir uyarı alabilir ve alternatif alma ve bırakma konumları bile önerilebilir. Uber, bu teknolojinin yolculuğu daha güvenli hale getireceğini, kullanıcılar  ve sürücülerin alışılmadık davranışlarda bulunduğunda ortaya çıkabilecek güvenlik ve kişisel çatışma olaylarından kaçınılabileceğini söylüyor.

Uber’in patent başvurusu 2016’da hazırlandı ve geçen perşembe günü yayınlandı. Ancak patentin varlığından ayrı olarak Uber’in bu özelliği uygulamasına eklemeyi planladığına dair henüz başka bir kanıt bulunmamakta.

Bu internet sitesinde kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunmak için yalnızca zorunlu çerezler kullanmaktadır. Çerez Politikamız hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.