Konu Başlıkları

Telif Hakkı Süresi Sona Eren İkonik Karakter Mickey Mouse

Geçtiğimiz haftalarda, Mickey Mouse’un orijinal versiyonunun telif hakkı korumasının sona erdiğini vurgulayan haberlerle muhtemelen karşılaşmışsınızdır. Bu gelişme, ABD’nin ünlü Mickey Mouse karakterinin artık ticari kullanımının yasal olduğunun varsayılmasına neden olmuş ve bazı yanlış anlamalara yol açmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, telif hakkı süresi yalnızca Steamboat Willie versiyonu için sona ermiş durumdadır

Dolayısıyla Mickey Mouse karakterinin yeni, güncel versiyonları için telif hakkı koruması devam etmektedir. Bunun yanında sınırlı bir koruma süresine sahip olan telif hakkının aksine, ticari marka koruması süresiz olarak geçerli olabilmektedir. Bu bağlamda, hak sahiplerinin Mickey Mouse’a yönelik ticari marka tescilleri, ihlal oluşturabilecek kullanımın önlenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, Steamboat Willie versiyonu için Mickey Mouse karakterinin telif hakkının sona ermiş olması dikkat çekici bir gelişme olmasına rağmen, bu karakterin kullanımına karar verilmeden önce kapsamlı bir araştırma yapılmalı ve hak sahiplerinin diğer fikri mülkiyet hakları göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Bu internet sitesinde kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunmak için yalnızca zorunlu çerezler kullanmaktadır. Çerez Politikamız hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.