Konu Başlıkları

UPC 8 Aylık Veriler Yayınlandı

“1 Haziran 2023 tarihi itibariyle hayata geçirilen “Unified Patent Court” (“UPC”) sistemi, imzalayan bütün üye ülkeleri kapsayan bir birleşik patent yetki alanı oluşturma stratejisi olup UPC’nin faaliyette olduğu ilk sekiz ayın dava yükü Birleşik Patent Mahkemesi tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. Buna göre, 1 Haziran 2023 tarihinden 31 Ocak 2024 tarihine kadar mahkemeye 217 dava başvurusu yapılmıştır.

Bunların 83’ü ihlal davaları, 110’u ise iptal veya karşı iptal davaları olmaktadır.” Birleşik Patent Mahkemeleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri için yargı birliğinin sağlanmasına yönelik kurulmuş merkezi mahkemeler olup, yetki alanına Avrupa patentleri, Üniter Patentler ve Avrupa patent başvurularıyla ilgili menfi tespti davaları, tazminat davaları, hükümsüzlük davaları gibi hukuk davaları girmektedir.

Birleşik patent sistemi ve mahkemeleri Avrupa birliği’nde koruma alan Türk firmalar için kritik önem arz etmektedir. Sistemin avantajları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bu internet sitesinde kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunmak için yalnızca zorunlu çerezler kullanmaktadır. Çerez Politikamız hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.